Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου Άγιος Διονύσιος

Ιστορία

Το Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου βρισκόταν παλαιότερα στα νοτιοδυτικά της πόλης της Ζακύνθου και στο πρανές του λόφου «Εξηνταβελόνη», με θέα όλη την πόλη, το λιμάνι και το απέραντο του Ιονίου μέχρι τις ακτές της Πελοποννήσου.

Άρχισε να κτίζεται το 1959 και ολοκληρώθηκε η αρχική του μορφή το 1966, οπότε δόθηκε πλέον για χρήση.

Έκτοτε έγιναν διάφορες προσθήκες για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες περίθαλψης τόσο των ντόπιων κατοίκων όσο και των τουριστών.

Το 2007 μετονομάστηκε από «Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Ζακύνθου» σε «Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου «Άγιος Διονύσιος»».

Η λειτουργία του σταμάτησε το Μάιο του 2012 με τη μεταφορά εξοπλισμού, ασθενών και υπηρεσιών στο Νέο Νοσοκομείο.

Το Νέο Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου «Άγιος Διονύσιος» βρίσκεται  στην πίσω πλευρά  της πόλης της Ζακύνθου και συγκεκριμένα στην θέση Γαϊτάνι. Η ανέγερσή του άρχισε το 2004 και ολοκληρώθηκε το 2012.

Η λειτουργία του ξεκίνησε στις 18 Μαΐου 2012, όπου και έγινε η μεταφορά του από το παλιό νοσοκομείο.

Πρόκειται για ένα σύγχρονο Νοσοκομείο, το οποίο καταλαμβάνει 12.500 τ.μ. κτιρίων και περιλαμβάνει όλον εκείνον τον απαραίτητο και σύγχρονο εξοπλισμό που απαιτείται για την προσφορά υψηλού επιπέδου υπηρεσιών υγείας τόσο για το λαό της Ζακύνθου όσο και για τους εκατοντάδες χιλιάδες, ετησίως, επισκέπτες του νησιού.

Είναι πραγματικά ένα στολίδι για τη Ζάκυνθο!